Rādīt visas publikācijas

Baudītājs, vai varbūt modīgais? Kāds velotūrists esi Tu?

Divritenis Latvijā iegūst aizvien lielāku popularitāti. Kāds braucamo izmanto par ikdienas transporta līdzekli, dodoties uz darbu, skolu vai citās darīšanās. Velosportistiem tā ir neatņemama sacensību, maratonu un u.c. pasākumu sastāvdaļa. Bet kāds divriteni izmanto atpūtai. Katra no iepriekš minētajām grupām atšķiras gan pēc tā, kādu velosipēda tipu tie lieto un kā pārvietojas, gan arī kādus attālumus un ar kādu ātrumu tos veic.

Ja riteņbraucēji dodas vismaz divu vai vairāku dienu ilgos braucienos (ar nakšņošanu), tos sauc par velotūristiem, kuri savukārt tiek dalīti uz sekojošiem tipiem:

  • Sportiskais. Maršrutu uztver kā trasi ar noteiktiem sprinta kāpinājumiem un sportiskais izaicinājums dominē arī kopumā. Labprāt vēlas zināt dažādus rekordus, ko iespējuši citi. Velosipēds vienmēr ir aprīkots ar odometru, gan maksimālā ātruma uzņemšanai, gan distances mērīšanai. Par savu riteni rūpējas vairāk, nekā citi tipi. Labprāt izmanto kvalitatīvu atpūtu vakarā un ēšana ir tik pat būtiska. Veic lielākus maršruta attālumus, tādēļ darbojas ar citu „soli” — attālumu starp naktsmītnēm un ēšanas vietām.
  • Baudītājs. Prasīgs pret maršruta estētisko pusi, ainaviskumu un iespējām interesanti atpūsties. Principi veikt visu maršruta posmu tikai ar velosipēdu nav vadošie – labprāt izmanto arī pārbraucienus ar vilcienu, ja tas ir ērti kombinējams. Nobrauktajam attālumam un ātrumam nav tik lielas nozīmes, taču patīk pats braukšanas process. Biežāk brauc kompānijās. Naktsmītnē un baudīt ēdienu ieradīsies agrāk, nekā sportiskais vai novadpētnieciskais tips.
  • Novadpētnieciskais. Izziņa un vietējo apstākļu iepazīšana ir viens no galvenajiem braukšanas motīviem. Ir gatavs mērot sānceļu kilometrus, nost no galvenā ceļa (maršruta), lai sasniegtu kādu zīmīgu apskates objektu. Labprāt izvēlas nelielas naktsmītnes un ir gatavs komunikācijai ar vietējiem. Izmanto vietējo gidu pakalpojumus, nežēlo naudu ieejas biļetēm apskates vietās un izziņas materiāliem. Daudz fotografē, mēdz pierakstīt. Šķērso apvidu arī vietās, kur nav ceļu.
  • Pasākumu līdzdalībnieks. Ikdienā ar riteni nebrauc, taču tas ir novietots mājas bēniņos vai tiek iznomāts uz vajadzīgo brīdi. Piedalās velobraucienos, piedzīvojumu sacīkstēs, akcijās. Ir svarīga līdzdalība un kopā būšana ar pārējiem. Labprāt izmanto dažādus papildu pakalpo-jumus. Pasākumu organizēšana var piesaistīt daudzskaitlīgus maršruta lietotājus, kas veicina pakalpojumu pārdošanu un popularizē maršrutu. Par pasākumiem bieži uzzina no plašsaziņas līdzekļiem.
  • Ekoveselīgais. Pieaugošs segments. Ekoveselīgie ir cilvēki, kas velo-braukšanā saskata jēgpilnu nodarbi (īpaši garīgā darba darītāji) veselības veicināšanai. Vienlaicīgi braukšanu ar riteni uztver kā ekoloģisku un pietiekami ātru pārvietošanās līdzekli, kas atbilst viņu dzīves pārliecībai. Dod priekšroku arī līdzīga stila produktiem un pakalpojumiem visā maršrutā – gan ēšanai, gan naktsmītnes izvēlei.
  • Vietējais ikdienas braucējs. Skola, darbs, neliels atpūtas izbrauciens. Viņš bieži lieto noteiktus maršruta posmus, taču praktiski neiesaistās speciālo velotūrisma pakalpojumu pirkšanā. Reizēm kļūst par īstu „kravas-riteni”, pārvadājot visu iespējamo, sākot ar izkaptīm, līdz pat mēbelēm un pāris bērniem uz stūres ragiem vai bagāžnieka.
  • Modīgais. Brauc tikai populārākos maršruta posmus, kur ir pietiekami daudz cilvēku kam atrādīties vai posmi ir izteikti ainaviski, lai par piedzīvoto pēc tam stāstītu citiem un demonstrētu bildes (īpaši – sociālajos tīklos). Piešķir lielu nozīmi sīkumiem, tādēļ svarīgs ir riteņa modelis, dizains, krāsa, mūsdienīgi spilgts velobraucēja apģērbs, arī citi aksesuāri. Tā kā modes ritenis ir daudz lētāks par auto – šādu braucēju Latvijā varētu būt daudz vairāk, taču tradīcija vēl nav pilnībā iesakņojusies. No šādiem cilvēkiem „pārtiek” veloveikali un dizaineri. Attiecīgs komforts arī citās lietās ir pašsaprotams.
  • Atbalsta grupa. Nereti jebkuru no veloceļotāju tipiem, īpaši, ja tās ir draugu grupas, maršrutā pavada atbalstītāji. Viņi paši ar velosipēdiem nebrauc, taču palīdz vajadzības gadījumā un piedalās kopīgā vakara pavadīšanā vai noteiktu objektu kopīgā apskatē. Viņu pārziņā var būt gan daļa no bagāžas, gan atpūtas vietu izvēle un labiekārtošana, gan komunicēšana ar tūrisma pakalpojumu sniedzējiem. Labprāt iesaistās ar velosipēdiem nesaistītu tūrisma pakalpojumu pirkšanā.