Rādīt visas publikācijas

Pastaigu un pārgājienu maršruti Latvijā

Pastaigu un pārgājienu maršruti Latvijā

Labākais veids kā atklāt Latvijas dabas skaistumu ir doties pārgājienā.

Vienas vai divu dienu maršruts ar nakšņošanu vai viegla pastaiga pa kādu skaistu dabas taku.  Dodoties grupā, individuāli vai kopā ar ģimeni, kā nu kuram labāk patīk. Neatkarīgi no gadalaika, viss sākas ar maršruta izvēli!

Zemāk esam apkopojuši populārāko pārgājienu maršrutu brošūras, kā arī saites uz citiem noderīgiem bukletiem, kas noderēs plānojot atpūtu pie dabas.

Pastaigu un pārgājienu maršruti Latvijā

 

ZIEMEĻVIDZEME

  • Gar Vidzemes akmeņaino pludmali (1 diena, ~7h) – PDF. Maršruts paredzēts aktīviem tūristiem, kurus nebaida Latvijas piekrastes visakmeņainākais posms ar savdabīgām piejūras ainavām – zemes ragiem un skaistiem smilšakmens atsegumiem. Tā ir lieliska vieta, ar kuru sākt dzimtās zemes apceļošanu. Šo piekrastes posmu būtiski izmainīja 2005. gada orkāns. Arī tas ir iemesls aizbraukt vēlreiz, ja pirms tam jau kādreiz ir būts. Ziemās, kad ir bieza sniega sega, minēto posmu gar jūras krastu var izmantot arī braucieniem ar distanču slēpēm.
  • Botānikas tūre ( 1 diena, ~ 7h) – PDF. Maršruts sastāv no diviem atšķirīgiem Rīgas jūras līča piekrastes un jūras krasta posmiem, kur vērojama salīdzinoši liela augu daudzveidība. Tas domāts ikvienam, kam patīk pārvietoties lēni un pa ceļam iepazīt piekrastes augu valsti. Maršrutam klāt ir pievienots augu foto – noteicējs, kurā ir iekļautas biežāk sastopamās augu sugas.

TUKUMS UN APKĀRTNE

  • Tukums un apkārtne – PDF.   13 maršuruti, kas ietver apkārtnes pilis, upju ielejas un ezerus, smilšaino pludmali, apstrādātos laukus un pat purvus. Tikšanās ar vietējiem ļaudīm palīdzēs atklāt, kur mīt un kas tad ir smukums.
  • Rožu maršrutts Tukumā – PDF. Tukums rožu pilsētas slavu bija iemantojis jau sen. Proti, Tukumā pirms 70-80 gadiem darbojušās vairākas dārzniecības. Pēc II Pasaules kara uz to bāzes izveidota Tukuma paraugdārzniecība, kuras prasme un meistarība ne tikai rožu, bet arī citu ziedu audzēšanā un jaunu ziedu šķirņu selekcionēšanā bijusi tālu pazīstama. Šodien rožu pilsētas slavu Tukums iemanto ar te svinētajiem Rožu svētkiem, kuros tiek veidots pasaulē lielākais dzīvo rožu vainags. Tukuma pievārtē – Sēmes pagastā atrodas gan lielākā rožaudzētava – “Ar B Agro”, gan viens no lielākajiem rožu kolekcijas dārziem – “Rozītes”. Lai iepazītu Tukumu kā rožu pilsētu, piedāvājam šo īpašo Rožu maršrutu
  • Pārgājienu karte Tukuma apkārtnē – PDF.  Karte ietver piecus maršrutus vienas dienas aktīvai atpūtai, iepazīstot apkārtnes pakalnus un augstākās virsotnes, apejot vietējos ezeriņus un izzinot vietējo kultūrvēsturi. Trīs no maršrutiem daļēji pārklājas ar jau populārā mežu taku skrējiena “Stirnu buks” Āža kalna trasēm.
  • Ceļvedis pa Engures novadu – PDF. Engures novadā ir piecas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, no kurām četras ir Natura 2000 teritorijas. Nozīmīgākie novadā esošie ezeri ir Engures ezers, Kaņieris un Valguma ezers, kā arī ap 20 mazāku ezeru. Piekrastes kopējais garums ir 56 km. Novadā atrodas lidlauks “Airoports Jūrmala”.
  • Ceļvedis pa Jaunpils novdu – PDF. Bukletā atradīsiet tādus apskates objektus kā Jaunpils pils un muzejs, mīlestības dzirnavas, Elles kalnus, Struteles baznīcu, Viesatu HES u.c.
  • Abava aicina – PDF. Maršruts pa Abavas senleju, kas ir aptuveni 100 km garš. Maršruts ātrākiem gājējiem veicams 1 dienas laikā, atpūtas un apkārtnes baudītājiem tas varētu aizņemt 2 dienas. Maršruts veicams visu cauru gadu, bet ieteicamais laiks ir no maija līdz oktobrim kad zied ievas, pienenes un lapas krāsojas. Lai nepalaistu garām skaistākās un ainaviskākās vietas Abavas senlejā varat apmeklēt skatu vietas, no kurām paverās ainava kopskatā. Skatu vietas skatīt šeit.

ĶEMERU NACIONĀLAIS PARKS

  • Ķemeri – Vēsturiskais kūrorts (1 diena, ~3-4h) – PDF. Maršruts palīdzēs iepazīties ar Ķemeru pilsētas nozīmīgākajiem kultūras un vēstures pieminekļiem, no kuriem lielākā daļa ir nesaraujami saistīti ar Ķemeru kūrorta attīstības līkločiem. Ķemeri vairāku gadsimtu garumā (par kūrorta dibināšanas sākumu uzskata 1838. gadu) bija plaukstošs un pat starptautiskas nozīmes kūrorts, kura apkaimē bija labi attīstīta infrastruktūra un izveidojies plašs pakalpojumu klāsts. Padomju laikā Ķemeri bija PSRS nozīmes kūrorts, kas savu darbību izbeidza līdz ar padomju sistēmas sabrukumu pagājušā gadsimta astoņdesmito – deviņdesmito gadu mijā. Diemžēl mūsdienās pamestie viesnīcu grausti un bijusī Ķemeru peldiestāde, kā arī paši Ķemeri atgādina klusu un mazu pilsētiņu ar nelielu pamestības sajūtas piedevu. Taču tā slēpj daudzas nozīmīgas vērtības, kuru tuvākai iepazīšanai ir vērts veltīt vismaz pusdienu. Maršrutu var izmantot arī nūjotāji un velobraucēji. Vēsturiskajai Ķemeru pilsētas daļai ir piešķirts pilsētbūvniecības pieminekļa statuss.
  • No Jaunķemeriem līdz Klapkalnciemam (1 diena) – PDF. Ķemeru nacionālā parka teritorijā ietilpst ap 17 km garš Rīgas jūras līča rietumdaļas krasta posms. Smilšainais krasts piemērots gan īsām pastaigām, gan garākiem –pusdienu ilgiem pārgājieniem. Posmā no Jaunķemeriem līdz Klapkalnciemam nav kājāmgājējam vai nūjotājam nepārvaramu šķēršļu. Maršrutus var turpināt arī Rīgas vai Engures virzienā atkarībā no laika un iespējām. Plānojot savu maršrutu, jārēķinās, ka cilvēks stundas laikā (bez objektu apskates) noiet 4 (vidējs temps) – 6 (ātrs temps) kilometrus. Domājams, ka drīz vien atkal sagaidīsim „normālas” ziemas, tādēļ minēto posmu gar jūru varēs izmantot arī braucieniem ar distanču slēpēm.
  • Gar zaļo kāpu (1 diena, ~3-4h) – PDF.  Maršruts paredzēts aktīviem gājējiem, vai arī nūjotājiem. Tas iekļauj Ķemeru pilsētas rietumdaļu un Zaļo kāpu, kas ir viens no interesantākajiem Ķemeru nacionālā parka kāpu veidojumiem. Zaļā kāpa kā iespaidīgs kāpu valnis stiepjas vairāku kilometru garumā, šķērsojot mazskartu purvu un skujkoku mežu masīvu. Zaļās kāpas austrumu pusē dažviet ir redzams Raganu, bet rietumos – Zaļais purvs. Maršruta veikšanai mitrā laikā var būt nepieciešami ūdensnecaurlaidīgi apavi, jo Zaļo kāpu divās vietās dažu desmitu metru garumā „pāršķeļ” purvs, kur saglabājušās veco koka laipu paliekas. Sausākā laikā tā pārvarēšana nesagādās nekādas grūtības. Diemžēl Zaļā kāpa vietām ir nesaudzīgi izbraukāta ar mehāniskiem transporta līdzekļiem (aizliegta darbība!), tādēļ izturēsimies saudzīgi pret šejienes dabas vērtībām ejot arī ar kājām.

SLĪTERES NACIONĀLAIS PARKS

  • Gar jūras krastu – PDF.  Slīteres nacionālā parka teritorijā ietilpst ap 40 km garš smilšains jūras krasts, kas piemērots gan īsām pastaigām, gan vairāku dienu pārgājieniem. Posmā no Melnsila līdz Sīkragam nav kājāmgājējam nepārvaramu šķēršļu. Plānojot savu maršrutu jārēķinās, ka cilvēks stundas laikā (bez objektu apskates) var noiet 4 (vidējs temps) — 6 (ātrs temps) kilometrus.
  • Iepazīsti Mazirbi – PDF.  Maršruts paredzēts aktīviem gājējiem vai nūjotājiem. Tajā ietverta Mazirbe un tuvākā apkārtne, lībiešu tautas kultūras un vēstures liecības, kas vēsta par cilvēku dzīvi piekrastē daudzu gadsimtu garumā.
  • Kolkasraga aplis – PDF.  Maršruts paredzēts ikvienam kājāmgājējam, kas vēlas nedaudz vairāk, kā tikai aiziet īso gabaliņu no autostāvvietas līdz populāram apskates objektam. Tas būs interesants veids, kā iepazīt Kolkasragu arī no citiem skatu punktiem.

Lauku ceļotājs – “PĀRGĀJIENU KARTE LATVIJA” >>> PDF

23 pārgājienu maršruti > 500 km kopgarumā; 283 naktsmītnes. Maršruti pārsvarā ved gar jūras malu, maziem meža ceļiem, upju ieleju krastiem, kas kalpo kā labi ceļa orientieri. Kartē iekļautas arī 63 īsas dabas takas, 38 pastaigu vietas (parki, ainavu apvidi u.c.) un 142 skatu vietas, t.sk. – 72 skatu un putnu vērošanas torņi.

KURZEMES UN ZIEMEĻLIETUVAS dabas takas >>> PDF

Šis ceļvedis būs noderīgs ikvienam, kas vēlas izbaudīt nesteidzīgas pastaigas dabā un iepazīt Kurzemes un Lietuvas pierobežas dabas bagātības – jūru, kāpas, ezerus, upes, mežus, pļavas, purvus un tajos sastopamos augus un dzīvniekus. Ceļvedis sniedz informāciju par 82 dabas takām. Neskaitot 1200 km garo Jūrtaku, kas stiepjas gar Baltijas jūras krastu no Latvijas-Lietuvas robežai līdz pat Tallinai, ceļvedī iekļauto dabas taku kopējais garums ir 380 km, t.sk. 270 km Kurzem ē un 110 km Ziemeļlietuvā.


PAPILDUS