Rādīt visas publikācijas

Pastaigu un pārgājienu maršruti Latvijā

pargajienu-marsruti-big

Labākais veids kā atklāt Latvijas dabas skaistumu ir doties pārgājienā.

Vienas vai divu dienu maršruts ar nakšņošanu vai viegla pastaiga pa kādu skaistu dabas taku.  Dodoties grupā, individuāli vai kopā ar ģimeni, kā nu kuram labāk patīk. Neatkarīgi no gadalaika, viss sākas ar maršruta izvēli!

Zemāk esam apkopojuši populārāko pārgājienu maršrutu brošūras, kā arī saites uz citiem noderīgiem bukletiem, kas noderēs plānojot atpūtu pie dabas.

ZIEMEĻVIDZEME

  • Gar Vidzemes akmeņaino pludmali (1 diena, ~7h) – PDF. Maršruts paredzēts aktīviem tūristiem, kurus nebaida Latvijas piekrastes visakmeņainākais posms ar savdabīgām piejūras ainavām – zemes ragiem un skaistiem smilšakmens atsegumiem. Tā ir lieliska vieta, ar kuru sākt dzimtās zemes apceļošanu. Šo piekrastes posmu būtiski izmainīja 2005. gada orkāns. Arī tas ir iemesls aizbraukt vēlreiz, ja pirms tam jau kādreiz ir būts. Ziemās, kad ir bieza sniega sega, minēto posmu gar jūras krastu var izmantot arī braucieniem ar distanču slēpēm.
  • Botānikas tūre ( 1 diena, ~ 7h) – PDF. Maršruts sastāv no diviem atšķirīgiem Rīgas jūras līča piekrastes un jūras krasta posmiem, kur vērojama salīdzinoši liela augu daudzveidība. Tas domāts ikvienam, kam patīk pārvietoties lēni un pa ceļam iepazīt piekrastes augu valsti. Maršrutam klāt ir pievienots augu foto – noteicējs, kurā ir iekļautas biežāk sastopamās augu sugas.

TUKUMS UN APKĀRTNE

ĶEMERU NACIONĀLAIS PARKS

  • Ķemeri – Vēsturiskais kūrorts (1 diena, ~3-4h) – PDF. Maršruts palīdzēs iepazīties ar Ķemeru pilsētas nozīmīgākajiem kultūras un vēstures pieminekļiem, no kuriem lielākā daļa ir nesaraujami saistīti ar Ķemeru kūrorta attīstības līkločiem. Ķemeri vairāku gadsimtu garumā (par kūrorta dibināšanas sākumu uzskata 1838. gadu) bija plaukstošs un pat starptautiskas nozīmes kūrorts, kura apkaimē bija labi attīstīta infrastruktūra un izveidojies plašs pakalpojumu klāsts. Padomju laikā Ķemeri bija PSRS nozīmes kūrorts, kas savu darbību izbeidza līdz ar padomju sistēmas sabrukumu pagājušā gadsimta astoņdesmito – deviņdesmito gadu mijā. Diemžēl mūsdienās pamestie viesnīcu grausti un bijusī Ķemeru peldiestāde, kā arī paši Ķemeri atgādina klusu un mazu pilsētiņu ar nelielu pamestības sajūtas piedevu. Taču tā slēpj daudzas nozīmīgas vērtības, kuru tuvākai iepazīšanai ir vērts veltīt vismaz pusdienu. Maršrutu var izmantot arī nūjotāji un velobraucēji. Vēsturiskajai Ķemeru pilsētas daļai ir piešķirts pilsētbūvniecības pieminekļa statuss.
  • No Jaunķemeriem līdz Klapkalnciemam (1 diena) – PDF. Ķemeru nacionālā parka teritorijā ietilpst ap 17 km garš Rīgas jūras līča rietumdaļas krasta posms. Smilšainais krasts piemērots gan īsām pastaigām, gan garākiem –pusdienu ilgiem pārgājieniem. Posmā no Jaunķemeriem līdz Klapkalnciemam nav kājāmgājējam vai nūjotājam nepārvaramu šķēršļu. Maršrutus var turpināt arī Rīgas vai Engures virzienā atkarībā no laika un iespējām. Plānojot savu maršrutu, jārēķinās, ka cilvēks stundas laikā (bez objektu apskates) noiet 4 (vidējs temps) – 6 (ātrs temps) kilometrus. Domājams, ka drīz vien atkal sagaidīsim „normālas” ziemas, tādēļ minēto posmu gar jūru varēs izmantot arī braucieniem ar distanču slēpēm.
  • Gar zaļo kāpu (1 diena, ~3-4h) – PDF.  Maršruts paredzēts aktīviem gājējiem, vai arī nūjotājiem. Tas iekļauj Ķemeru pilsētas rietumdaļu un Zaļo kāpu, kas ir viens no interesantākajiem Ķemeru nacionālā parka kāpu veidojumiem. Zaļā kāpa kā iespaidīgs kāpu valnis stiepjas vairāku kilometru garumā, šķērsojot mazskartu purvu un skujkoku mežu masīvu. Zaļās kāpas austrumu pusē dažviet ir redzams Raganu, bet rietumos – Zaļais purvs. Maršruta veikšanai mitrā laikā var būt nepieciešami ūdensnecaurlaidīgi apavi, jo Zaļo kāpu divās vietās dažu desmitu metru garumā „pāršķeļ” purvs, kur saglabājušās veco koka laipu paliekas. Sausākā laikā tā pārvarēšana nesagādās nekādas grūtības. Diemžēl Zaļā kāpa vietām ir nesaudzīgi izbraukāta ar mehāniskiem transporta līdzekļiem (aizliegta darbība!), tādēļ izturēsimies saudzīgi pret šejienes dabas vērtībām ejot arī ar kājām.
  • Nūjošanas un dabas izziņas taka “Valguma pasaule” – PDF.  3,5 km garumā jums būs iespēja iepazīt dažādus mežus, ezeru un upi. Takai ir vairāki pieturas punkti, kas atzīmēti gan bukletā, gan arī dabā.

SLĪTERES NACIONĀLAIS PARKS

  • Gar jūras krastu – PDF.  Slīteres nacionālā parka teritorijā ietilpst ap 40 km garš smilšains jūras krasts, kas piemērots gan īsām pastaigām, gan vairāku dienu pārgājieniem. Posmā no Melnsila līdz Sīkragam nav kājāmgājējam nepārvaramu šķēršļu. Plānojot savu maršrutu jārēķinās, ka cilvēks stundas laikā (bez objektu apskates) var noiet 4 (vidējs temps) — 6 (ātrs temps) kilometrus.
  • Iepazīsti Mazirbi – PDF.  Maršruts paredzēts aktīviem gājējiem vai nūjotājiem. Tajā ietverta Mazirbe un tuvākā apkārtne, lībiešu tautas kultūras un vēstures liecības, kas vēsta par cilvēku dzīvi piekrastē daudzu gadsimtu garumā.
  • Kolkasraga aplis – PDF.  Maršruts paredzēts ikvienam kājāmgājējam, kas vēlas nedaudz vairāk, kā tikai aiziet īso gabaliņu no autostāvvietas līdz populāram apskates objektam. Tas būs interesants veids, kā iepazīt Kolkasragu arī no citiem skatu punktiem.

Lauku ceļotājs – “PĀRGĀJIENU KARTE LATVIJA” >>> PDF

23 pārgājienu maršruti > 500 km kopgarumā; 283 naktsmītnes. Maršruti pārsvarā ved gar jūras malu, maziem meža ceļiem, upju ieleju krastiem, kas kalpo kā labi ceļa orientieri. Kartē iekļautas arī 63 īsas dabas takas, 38 pastaigu vietas (parki, ainavu apvidi u.c.) un 142 skatu vietas, t.sk. – 72 skatu un putnu vērošanas torņi.

PAPILDUS